IF Väster Svart

Nödinge SK Fotboll Blå

Laguppställning
Ledare
Referat
Seger mot Nödinge på hemmaplan
3 sep 2022 0 kommentarer

Vädret fortsätter att vara fint när vi spelar fotboll. Idag visade september sig från sin bästa sida och bjöd på sommarväder när vi tog emot Nödinge hemma.
Vi visste sedan cupen i Ulricehamn att Nödinge är ett fysiskt lag med snabba spelare på topp som är bra på att kontra. Därför pratade vi innan matchen om att ytterbackarna skulle vara noga med att ligga nära mittbacken för att inte bjuda på kontringslägen. Det lyckades vi med, för det blev inte många kontringslägen och de bollar som ändå tog sig över backlinjen städade Stella (målvakt) undan effektivt.
Men vi tar det från början. Första perioden startade lite passivt och Nödinge skapar en målchans nästan direkt och det känns dessutom lite tveksamt på den efterföljande hörnan. Kanske blir detta ett uppvaknande för därefter verkar tjejerna inse att matchen är igång och börjar så smått varva upp. Det innebär att vi får större och större bollinnehav och en bit in i matchen håller vi i bollen mer eller mindre hela tiden och det är återkommande sekvenser med 5 eller fler passningar i rad vilket gör att det blir jobbigt för Nödinge som mestadels får ägna sig åt att jaga boll. Vi skapar i och för sig nästan inga målchanser, men vi trycker sakta men säkert ner Nödinge längre och längre ner i plan. Det blir dock vare sig chanser eller mål i första perioden som slutar 0-0.
I periodpausen pratar vi om att fortsätta hålla i bollen och spela vårt fina passningsspel viket gör att det blir jobbigt för Nödinge som får ägna mycket energi åt att jaga bollen. Tjejerna är taggade och vill gärna höja tempot lite vilket de också gör och det dröjer inte länge innan vi rullar in 1-0. Trots att vi ledare tycker att passningsspelet och tempot borde kunna bli ännu lite bättre under perioden briljerar tjejerna med fina individuella prestationer som leder både till målchanser och mål och när perioden är slut har vi gjort ytterligare tre mål och leder således med 4-0.
Till sista perioden pratar vi om att höja tempot ytterligare genom fler löpningar och snabbare passningar. Det blir väl inte riktigt så, men däremot blir det en period fylld med fina individuella prestationer och en hel del målchanser. Som extra krydda får vi dessutom se ett otroligt vackert fotbollsmål. Det startar med tillbakaspel till egen målvakt, en spelvändning till ytterback, djupledspassning till framrusande yttermittfältare som gör ett instick till forward som löper i djupled och på ett tillslag "vrickar" in bollen i mål. Genom att våga hålla i bollen har vi alltså via fyra passningar tagit oss från att spela hem till egen målvakt till avslut på motståndarnas mål. Underbart!
Sammanfattningsvis gör tjejerna återigen en bra match även om vi ledare tyckte att tempot var i lägsta laget. Ändå vinner vi med 5-0, gödslar med fina spelsekvenser, tar modiga beslut och spelar oss ur nästan alla svåra situationer under hela matchen vilket säger en del om hur duktiga tjejerna blivit och vilka förväntningar vi har på dem. Andra spelsekvenser att lyfta fram är alla fina inspel från yttermittfält in framför mål, helt enligt mönstret vi tränade på i onsdags! Det gav tre fina mål idag :-) Tack tjejer för alla dessa fina stunder ni bjuder oss på!
Nu önskar vi tjejerna som deltar som ledare eller domare imorgon på Västerdagen lycka till och så syns vi kanske i folkvimlet under morgondagen. Trevlig helg!
Kommentarer
Tabell
Flickor 2008(14 år) Svart | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 | 16 | 2 | 2 | 100 | 28 | 72 | 50 | |
19 | 14 | 3 | 2 | 73 | 26 | 47 | 45 | |
20 | 13 | 1 | 6 | 108 | 71 | 37 | 40 | |
20 | 10 | 3 | 7 | 61 | 46 | 15 | 33 | |
20 | 9 | 4 | 7 | 67 | 44 | 23 | 31 | |
19 | 10 | 0 | 9 | 60 | 52 | 8 | 30 | |
20 | 8 | 1 | 11 | 51 | 65 | -14 | 25 | |
18 | 7 | 1 | 10 | 39 | 53 | -14 | 22 | |
19 | 6 | 1 | 12 | 50 | 68 | -18 | 19 | |
20 | 4 | 1 | 15 | 45 | 112 | -67 | 13 | |
17 | 0 | 1 | 16 | 35 | 124 | -89 | 1 |
Kommentarer