Dela nyhet
Årets näst längsta bortamatch!
20 okt 2023 0 kommentarer

Med tanke på hur långt det är till Hällesåker så känns de skönt att den längsta bortaresan är gjord och att vi nu ”bara” skall åka till Uddevalla! Där väntar anrika IFK Uddevalla som i år spelat div 3-fotboll. Förra året vann man div 4 Bohuslän och hamnade i år på en nionde plats i div 3 och det har gett ett kval neråt.
Det finns en hel del fina fotbollsspelare i div 3-laget, bland annat Fredrik Söderqvist som de två sista åren blivit utnämnd till Sveriges bästa futsalspelare. En målmaskin. Men en del andra tekniska lirare finns det i laget och vi kommer behöva göra en riktigt fin prestation för att plocka poängen med oss hem.
I första kvalomgången förlorade IFK med 1-2 borta mot Mellerud och är nu piskade att vinna för att ha chans att spela div 3 även nästa år.
Vi inledde ju kvalet på bästa sätt med 4-0 hemma mot Gerdsken och har i veckan mest sett till att hålla oss på fötterna och göra lite mål. Från senaste elvan utgår den matchens båda mittbackar Hegeland och Björklund som har dragits med skada och sjukdom i veckan. Vi hoppas Björklund skall stå på benen för en bänkplats i alla fall. Arijan och David utgår också pga resor men vi kompenserar det med att kasta in Linus som gör sin första start för i år och Theo som väntat på sin chans på mittbacken. Arvid och Simon som gjorde fina inhopp senast startar denna matchen och på bänken dyker Edwin, Laye och Eckerman in utöver de som började där senast!
Vi hoppas på en rolig lördag och är otroligt glada över att ha en hel buss med Ultras med oss på läktarn!
/Manne
Kommentarer